Ietekmes uz vidi analīzes process un nozīme

Vietne: Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes e-studiju sistēma
Kurss: Klimata pārmaiņu ietekme lauku teritorijās
Grāmata: Ietekmes uz vidi analīzes process un nozīme
Drukājis: Vieslietotājs
Datums: sestdiena, 2025. gada 10. maijs, 02:43

Apraksts

Nodarbības mērķis: radīt izpratni par ietekmes uz vidi analīzes procesu un nozīmi.

Jēdzieni: ietekme uz vidi, ietekmes uz vidi novērtējums, IVN procedūra, IVN ziņojums

Uzsākot darbu pie jaunu projektu izstrādes, ir svarīgi novērtēt, kā šīs darbības realizācija ietekmēs vidi. Gadījumos, ja tiek prognozēta būtiska negatīva ietekme uz vidi, saskaņā ar Latvijas Republikas, kā arī starptautisko finanšu organizāciju prasībām, projekta stadijā ir jāveic ietekmes uz vidi novērtējums (IVN).

Ietekmes uz vidi novērtējums ir vairākstadiju procedūra, kas sekmē pamatota un izsvērta lēmuma pieņemšanu par dažādu projektu, plānu vai programmu realizācijas iespējām. Tās laikā tiek novērtēta paredzētās darbības vai plānošanas dokumenta īstenošanas iespējamā ietekme uz vidi un izstrādāti priekšlikumi nelabvēlīgās ietekmes novēršanai vai samazināšanai. Tas ir būtiski, jo tādejādi tiek novērtēta ietekme uz cilvēku veselību, bioloģisko daudzveidību, gaisu, ūdeni, ainavu un citām jomām. Īpaši noteikta procedūra, lai novērtētu paredzēto darbību ietekmi uz Natura 2000 teritorijām, ja šīs darbības tiek plānotas Natura 2000 teritorijā vai tās tuvumā.

Pretstatā normatīvajiem aktiem, kas regulē kādu konkrētu vides sektoru, piemēram, ūdeni vai gaisu, IVN ir vērsts uz visu vidi ietekmējošo jautājumu izvērtēšanu. Šis izvērtēšanas process ir jāuzsāk pēc iespējas agrākā paredzētās darbības plānošanas, projektēšanas un lēmumu pieņemšanas stadijā. Veicot IVN būtu jānovērtē šādas paredzētās darbības izraisītas tiešas vai netiešas pārmaiņas vidē:

  • tās kuras ietekmē vai var ietekmēt cilvēku, viņa veselību un drošību,
  • bioloģisko daudzveidību,
  • augsni, gaisu, ūdeni un klimatu,
  • ainavu, kultūras un dabas mantojumu,
  • materiālās vērtības, kā arī
  • visu augstāk minēto jomu mijiedarbību.

Lai izvērtētu plānotās darbības ietekmi, tiek izmantotas pasaulē plaši pielietotas metodes ietekmes uz vidi novērtēšanai – kontrolsaraksts, matricas, shēmas un tīkli, modelēšana, kartes un ģeogrāfiskās informācijas sistēma. Sīkāks šo metožu izklāsts ir atrodams šīs pašas grāmatas sadaļā Metodes ietekmes uz vidi novērtēšanai.

Svarīga loma ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrā ir atvēlēta sabiedrībai, kurai ir dotas plašas iespējas līdzdarboties vides jautājumu izvērtēšanā, kā arī ietekmēt lēmuma pieņemšanas gaitu un galarezultātu. Sabiedrības līdzdalība ir viens no vides aizsardzības instrumentiem. Sabiedrības līdzdalība kā nepieciešama procesa sastāvdaļa vides tiesību normās galvenokārt ir noteikta teritorijas plānojumu izstrādāšanas gaitā, būvniecības procesā, dabas aizsardzības plānu pieņemšanā, piesārņojuma atļauju izsniegšanas vai pārskatīšanas gadījumos, kā arī ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrā. Sabiedrības līdzdalība ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrā nodrošina vides aizsardzības efektivitātes paaugstināšanu un tāda lēmuma, kas atbilst sabiedrības interesēm, pieņemšanu. Līdzdalības demokrātija, kas Latvijā tiek īstenota, lielā mērā pateicoties nevalstisko organizāciju aktivitātēm, ir balsts dažādo interešu saskaņošanai vides jomā.

Prasības ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrai Latvijā nosaka likums “Par ietekmes uz vidi novērtējumu”  un Ministru kabineta 2015.gada13.janvāra noteikumi Nr.18 „Kārtība, kādā novērtē paredzētās darbības ietekmi uz vidi un akceptē paredzēto darbību”. Šajos normatīvajos aktos ir pārņemtas Eiropas Savienības dalībvalstīm saistošās prasības, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/52/ES ar ko groza Direktīvu 2011/92/ES par dažu sabiedrisku un privātu projektu ietekmes uz vidi novērtējumu un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011.gada 13.decembra direktīvas 2011/02/ES par dažu valsts un privātu projektu ietekmes uz vidi novērtējumu (kodificētā versija) u.c.direktīvām. IVN procedūru saskaņā ar likumu koordinē un pārrauga Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB).

Likuma „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” 1.pielikumā „Objekti, kuru ietekmes novērtējums ir nepieciešams” ir uzskaitītas darbības, kurām obligāti piemērojama IVN procedūra, bet 2.pielikumā „Darbības, kurām nepieciešams sākotnējais izvērtējums” uzskaitītas darbības, kurām jāveic sākotnējo izvērtējumu. Sākotnējo izvērtējumu veic Valsts vides dienesta attiecīgā reģionālā vides pārvalde saskaņā ar iepriekšminētajiem Ministru kabineta noteikumiem un tā rezultātu nosūta VPVB, kurš pieņem lēmumu, vai darbībai ir piemērojama pilna IVN procedūra. Par ietekmes sākotnējo izvērtējumu paredzētās darbības ierosinātājs maksā valsts nodevu, kuras apmēru nosaka MK 2007.gada 9.oktobra noteikumi Nr.689 „Noteikumi par valsts nodevu par paredzētās darbības ietekmes uz vidi sākotnējo izvērtējumu”.

Ja paredzētajai darbībai IVN nav nepieciešams, Valsts vides dienests izdod tehniskos noteikumus paredzētajai darbībai. Kārtību, kādā Valsts vides dienests izdod tehniskos noteikumus, nosaka Ministru kabineta 2015.gada 27. janvāra noteikumi Nr.30 „Kārtība, kādā Valsts vides dienests izdod tehniskos noteikumus paredzētajai darbībai”. Noteikumu pielikumā ir arī uzskaitītas darbības, kurām ir nepieciešami tehniskie noteikumi.

Ja paredzētajai darbībai nav jāveic IVN, bet tā skar vai var ietekmēt Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000), darbības ietekme tiek novērtēta saskaņā ar MK 2011. gada 19.aprīļa noteikumiem Nr.300 „Kārtība, kādā novērtējama ietekme uz Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000)”.

Stratēģisko ietekmes uz vidi novērtējumu atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 27. jūnija Direktīvas 2001/42/EC “Par noteiktu plānu un programmu ietekmes uz vidi novērtējumu” prasībām veic visiem planošanas dokumentiem valstī, izņemot tiem, kas saistīti ar valsts un civilo aizsardzību un plānošanas dokumentiem finanšu un budžeta jomā. Stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanas kārtību nosaka likums “Par ietekmes uz vidi novērtējumu". Vides pārraudzības valsts birojs ir kompetentā valsts institūcija, kura pārrauga stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanu. 2004. gada 23. marta Ministru kabineta noteikumi Nr. 157 “Kārtība, kādā veicams ietekmes uz vidi stratēģiskais novērtējums” detalizē stratēģiskā IVN veikšanas kārtību un nosaka katra iesaistītā dalībnieka kompetences un atbildības jomu.

IVN procedūra ir jāveic visām darbībām kas noteiktas atbilstīgajos tiesiskajos aktos (skatīt likuma "Par ietekmes uz vidi novērtējumu" 1. un 2. pielikumu). Šī procedūra ietver pasākumu kopumu, kas paredz esošā vides stāvokļa izpēti paredzētajā teritorijā, objekta ietekmes uz vidi izpēti, priekšlikumu izstrādi nelabvēlīgo ietekmju samazināšanai vai novēršanai, kā arī nepieciešamo monitoringa prasību izstrādi paliekošo ietekmju novērošanai.
Īss IVN procedūru salīdzinājumsun būtiskās atšķirības:

Darbība Procedūra Procedūras etapi
Vērtē plānošanas dokumenta ietekmi uz vidi Stratēģiskais IVN
  • Vides pārskata sagatavošana
  • Vides pārskata sabiedriskā apspriešana
  • Konsultācijas ar ieinteresētajām institūcijām un organizācijām
  • Plānošanas dokumenta sagatavošana (pēc vides pārskata un sabiedriskās apspriešanas rezultātiem)
  • Lēmuma pieņemšana
  • Sabiedrības informēšana
Plānots uzsākt jaunu darbību vai veikt būtiskas izmaiņas esošajā saimnieciskajā darbībā

IVN
  • Paredzētās darbības sākotnējais izvērtējums
  • Sākotnējā sabiedriskā apspriešana
  • Programmas izstrādāšana
  • Ziņojuma par ietekmes novērtējumu sagatavošana
  • Ziņojuma sabiedriskā apspriešana
  • Atzinuma par ziņojumu sagatavošana
  • Paredzētās darbības akcepts
Paredzētā darbība var būtiski ietekmēt Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000), bet tās īstenošanai nav jāveic ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra IVN uz Natura2000 teritoriju
  • Paredzētās darbības sākotnējais izvērtējums
  • Dabas aizsardzības pārvaldes ieteikumi
  • Lēmuma pieņemšana par ietekmes uz NATURA 2000 teritoriju novērtējuma procedūras piemērošanu
  • Nosacījumu izstrādāšana ietekmes uz NATURA 2000 teritoriju novērtējuma veikšanai
  • Sagatavotā novērtējuma ziņojuma  izvērtēšana un atzinuma sniegšana
  • Sabiedriskā apspriešana
  • Atzinums par novērtējuma ziņojuma galīgo redakciju
  • Normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos un kārtībā informatīva ziņojuma sagatavošana Ministru kabinetam, kā arī ziņojuma nosūtīšana Eiropas Komisijai

 

IVN novērtējums pilda sekojošas galvenās funkcijas:

  • Vides problēmu noteikšana (arī iespējamo konfliktu paredzēšana) pirms plānošanas dokumenta vai paredzētās darbības īstenošanas;
  • Izvairīšanās no iespējamām vides problēmām un konfliktiem;
  • Plānošanas dokumentu vai paredzētās darbības pozitīvo ietekmju nodrošināšana, parādot veidus, kā var uzlabot vides kvalitāti, attīstoties tautsaimniecībai.

Turpinājumā tiek parādīta IVN procedūras kopējā shēma (1. att.) un principi kā tajā sadarbojas iesaistītās puses:

IVN procedura
dalas

1. att.: IVN procedūra

IVN procedūrā iesaistītie soļi:

  1. Izstrādātājs iesniedz Vides pārraudzības valsts birojā iesniegumu par darbības uzsākšanu vai būtiskām izmaiņām pašreizējā darbībā.
  2. Birojs pieņem lēmumu par IVN procedūras piemērošanu vai nepiemērošu un informē sabiedrību par lēmumu, kā arī par IVN procedūras piemērošanas vai nepiemērošanas iemesliem.
  3. Uzsākot IVN, nepieciešams konsultēties ar Biroju un citām vides institūcijām par ziņojuma detalizācijas pakāpi.
  4. Ziņojuma sagatavošana.
  5. Sabiedrības un ieinteresēto institūciju informēšana par iespējām iepazīties ar izstrādāto ziņojumu un plānotās darbības projektu.
  6. Pēc sabiedrības un ieinteresēto institūciju komentāru un ierosinājumu saņemšanas, izstrādātājs pilnveido ziņojumu.
  7. Izstrādātājs Birojam iesniedz pilnveidoto ziņojumu ar saņemtajiem komentāriem.
  8. Birojs sniedz savu atzinumu par ziņojumu. Ja tas neatbilst likumdošanas prasībām, vai arī plānotās darbības īstenošana būtiski var ietekmēt cilvēku veselību vai vidi vai nav ievērota IVN procedūra, Birojs nosūta ziņojumu izstrādātājam pārstrādāšanai.
  9. Izstrādātājs informē sabiedrību par plānotās darbības apstiprināšanu.

Rojas novada teritorijas plānojums pieejams novada mājas lapā (skatīt šeit), kā arī papildus, kā pielikums, šīs sadaļas ietvaros jums ir pievienots teritorijas plānojuma stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums.

SIVN piemērošanas pamatojums:
Saskaņā ar likuma „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” 23.2 pantu un 4. panta 3. punktu, plānošanas dokumentam ir nepieciešams veikt stratēģisko  ietekmes uz vidi novērtējumu, jo plānošanas dokuments ir saistīts ar reģionālo attīstību, zemes izmantošanu, teritorijas plānojumu, kā arī Rojas novada teritorijā atrodas 3 Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas (Natura 2000) teritorijas – dabas liegumi „Ģipka”, „Ģipkas lankas” un daļa no dabas parka „Engures ezers” teritorijas.

Teritorijas plānojumā paredzēto darbību iespējamā ietekme (7.nodaļa SIVN) :

Vide

Rojas novada teritorijas plānojums

Gaiss

Plānojumā paredzētās darbības var veicināt trokšņu palielināšanos, ostas teritorijas attīstība var radīt gaisa piesārņojumu, pieaugot transporta kustībai uz autoceļa Roja – Kolka, iespējama netieša ietekme uz dabas liegumu, troksnis un putekļi būvniecības laikā. Rojas novadā darbojošies zivju pārstrādes objekti ir potenciāls smaku avots.

Ūdens

Plānotās ražošanas – tehniskā būvniecība ostas teritorijā var apdraudēt Baltijas jūras un Rīgas jūras līča ekosistēmas. Novadā vieni no lielākajiem piesārņojošo vielu emisiju avotiem ir komunālo notekūdeņu novadīšanas sistēmas, kā arī atsevišķi ražošanas uzņēmumi. Galvenās piesārņojošās vielas, kas tiek novadītas vidē, ir suspendētās vielas un slāpekļa un fosfora savienojumi.

Augsne

Krastu noskalošanās procesu rezultātā ir apdraudētas teritorijas, kas atrodas Rojā, Kaltenē, Valgalciemā, mēreni apdraudētas teritorijas atrodas Melnsilā, Ģipkā un Pūrciemā, plānojums neparedz jaunu apbūvi šajās vietās

Biota

Plānojumā paredzētās darbības Plānojums neietekmēs retos un aizsargājamos augus, augu sabiedrības un biotopus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atrodas Rojas novadā, tūrisma infrastruktūras attīstība piekrastē, var ietekmēt piekrastes biotopus un dzīvnieku un augu atradnes, paredzētā vēju ģeneratoru būvniecība ietekmēs putnu migrāciju

Klimats

Plānotā apbūve pasliktinās mikroklimatu apbūves teritorijās

Ainava, kultūrvēsturisais mantojums

Vēja ģeneratoru uzstādīšana mainīs tradicionālo lauku, mežu vai piekrastes ainavu, apbūves blīvuma samazināšana atsevišķās novada teritorijās pozitīvi ietekmēs lauku ainavu, kā arī mazinās blīvākas apbūves ietekmi uz vidi

Sabiedrība

Pludmaļu un citu tūrisma infrastruktūru sakārtošana un šo teritoriju plānošana, veicinās novada sakārtotību un tūristu plūsmas organizāciju, iedzīvotāju skaita pieaugums, ko varētu veicināt vasaras māju attīstība novadā, vides un infrastruktūras sakārtošana, kā arī tūristu skaita pieaugumu

Ekonomika

Novadā esošā un plānotā tūrisma attīstība pozitīvi ietekmēs novada ekonomisko attīstību, palielināsies darba vietu skaits, ienākumi.

Lai izvērtētu plānotās darbības ietekmi, tiek izmantotas pasaulē plaši pielietotas metodes ietekmes uz vidi novērtēšanai – kontrolsaraksts, matricas, shēmas un tīkli, modelēšana, kartes un ģeogrāfiskās informācijas sistēma. Zemāk redzamajā tabulā ir parādīts sīkāks šo metožu izklāsts:

 

Gaiss

Ūdens

Augsne

Biota

Kontrolsaraksts - saraksta izveidošana, lai identificētu ietekmes un nodrošinātu to, lai visas iespējamām ietekmes tiktu ievērtētas, iekļaujot informāciju par jautājumiem, uz kuriem ir jāsniedz atbildes, datuprasībām, likuma prasībām

Veidotu sarakstu ar gaisu piesārņojošajām vielām, kādos procesos rodas šīs vielas, vai ir iespējams novērst to rašanos

Veidotu sarakstu ar ūdeni piesārņojošajām vielām, kādos procesos rodas šīs vielas, vai ir iespējams novērst to rašanos

Veidotu sarakstu ar augsni piesārņojošajām vielām, kādos procesos rodas šīs vielas, vai ir iespējams novērst to rašanos

Veidotu sarakstu ar procesiem un lietām, kas ir iekļautas novērtējumā un kas var negatīvi ietekmēt biotu

Matricas - dažādu scenāriju izvērtēšana, ja izmainās kāds no ietekmējošajiem faktoriem, ar matricu palīdzību var arī izvērtēt, vai ietekme būs īstermiņa vai ilgtermiņa, kā arī matricas izvērtēt ietekmju savstarpējo saistību

Vērtētu ietekmju raksturu

Vērtētu ietekmju raksturu

Vērtētu ietekmju raksturu

Vērtētu ietekmju raksturu

Shēmas un tīkli - var būt noderīgi, lai identificētu celoņu un radītās ietekmes saistību starp ietekmju avotiem, starp avotiem un ietekmēm un starp galvenajām un sekundārajām ietekmēm

Veidotu shēmas un tīklus par apskatīto ietekmju savstarpējo saistību

Veidotu shēmas un tīklus par apskatīto ietekmju savstarpējo saistību

Veidotu shēmas un tīklus par apskatīto ietekmju savstarpējo saistību

Veidotu shēmas un tīklus par apskatīto ietekmju savstarpējo saistību

Modelēšana - ietekmju izplatības modelēšana ar pieejamajiem datiem, lai noteiktu ietekmes apjomu

Veidotu modeli, kurā tiktu ievadīti dati par vēja ātrumu, stiprumu, virzienu, piesārņojuma rašanās vietu, lai noteiktu, kā šo faktoru ietekmē izplatīsies piesārņojums

Izvērtētu kā modelētās piesārņojuma izplatības ietekmēs ūdens kvalitāti

Izvērtētu kā modelētās piesārņojuma izplatības ietekmēs augsnes kvalitāti

Izvērtētu, vai, piemēram, modelētais gaisa piesārņojums ietekmēs biotu

Kartes un ĢIS - Trokšņu un putekļu izplatības karšu veidošana, modelētos datus attēlo grafiski, lai noteiktu ietekmes areālu un atrašanās vietu

Izmantojot ĢIS sistēmu, veidotu kartes, lai attēlotu piesārņojuma izplatību konkrētaā teritorijā

Izmantojot ĢIS sistēmu, veidotu kartes, lai attēlotu piesārņojuma izplatību konkrētaā teritorijā

Izmantojot ĢIS sistēmu, veidotu kartes, lai attēlotu piesārņojuma izplatību konkrētaā teritorijā

Izmantojot ĢIS sistēmu, veidotu kartes, lai attēlotu piesārņojuma izplatību konkrētaā teritorijā